می دونم که اغلبمان چه بخواهیم و چه نه لااقل وقت شام خوردن به هر حال نگاهی به این برنامه می کنیم. اعتراف می کنم که خودم هم اوایل با اشتیاق نگاهش می کردم . خب برای همه مان خیلی جالب بود که ببینیم برنامه ای جهانی حالا با زبان فارسی و در سطح و اندازه های ایرانی را ببینیم . با خواهرهام کلی راجع به اینکه اگر این برنامه در ایران و یا در فامیل خودمان اجرا بشه چقدر خنده دار می شه صحبت می کردیم  و کلی تصویر و داستان می ساختیم از فامیلمون و یا خودمان در حال شرکت در این برنامه . ولی .... دوست ندارم بگم ایرانی بازی و نمی دانم چه واژه ی دیگه ای هم میشه به کار برد ... ولی آیا این هایی که در این برنامه شرکت می کنند از خود ماها هستند ؟ آیا اگر من و شما هم در این برنامه شرکت کنیم این طور زیرآب همدیگه رو می زنیم !!! آنهم در جاییکه می دونیم جلوی دوربینه و طرف به هر حال حرفهامون رو خواهد شنید !!! آیا ما هم مثل اغلب کسایی که توی این برنامه شرکت می کنند به خاطر یک مشت پوند اینطور به جان هم می افتیم ؟!! آیا هدف از این برنامه غیر از مقداری پول ، دوست یابی و آشنایی با چند نفر دیگه با تفکرات و انوع زندگیهای تازه نیست ؟ از همه جالب تر مهاجر بودن این آدمهاست . خب اوایل پیش خودم فکر می کردم که این آدمها کسایی هستند که تا همین چند سال پیش ایران زندگی می کردند و  ممکن بود همسایه مان بودند و یا توی اتوبوس و مترو و فروشگاهها دیده باشیمشان ... ولی هر چه بیشتر پیش رفت بیشتر از همزبان بودن باهاشان خجالت کشیدم .

بعد بامزه ی این برنامه هم تقابل شدید ایرانی و اروپایی بودن این آدمهاست . همین هایی که تا همین چند وقت پیش لچک یه سر می کردند و با پشم و پیل و عرق کرده توی خیابونها فحش های خواهرانه! میدادن و توی مترو ها از سر و کول همدیگه بالا میرفتن و یا آب دهانهای آنچنانی روی زمین تف می کردند! و اغلبشون ( به خصوص خانومها ) حتا یه سیگار هم یواشکی می کشیدن حالا  مشروبهایی سرو می کنند که فکر نکنم خود اهالی لندن هم به این خوبی ازشان سر در بیاورند ! و یا بعضی هاشون آنچنان آرایشهای خلیجی ای می کنند که فکر نکنم توی عروسیشون هم اینطوری آرایش کرده باشند و یا توی هوای بارانی و سردی که حتا توی فیلم هم بخار از دهانشان بلند می شه و برای یه مهمونی کوچک چهار نفره آنچنان لباسهای لختی و سختی میپوشند که حتا راحت نمی توانند بنشینند !  البته همه شان مسلما اینطور نیستند . من با دید کلی دربارشان نوشتم . گاهی حتا صدای خود طغرل هم که قاعدتا باید فقط ناظر و راوی باشه در میاد .

چند هفته پیش یکی از شرکت کننده های این برنامه آشنای چند تا از دوست های شوهر جانم در آمده بود که دو سه سال پیش اینجا چند صد میلیون پولشون رو بالا کشیده بوده و فلنگ رو بسته بوده و حالا با کمال پررویی در این برنامه هم شرکت کرده بود ! ( این هم یه بعد دیگریست )

[ ٢٠ فروردین ۱۳٩٠ ] [ ۳:٠٦ ‎ب.ظ ] [ الی ]