مشغول خواندن کتاب " تام پین " اثر " هوارد فاوست " هستم با ترجمه ی بسیار عالی " حسن کامشاد " . چیزی که من را مجذوب این کتاب کرده شخصیت اصلی رمان نیست که برعکس به نظرم خیلی هم نچسب بود ( مگر باید می چسبید !) و البته گویای قدرت شخصیت پردازیه قوی نویسنده است . رمان داستان واقعی زندگی شخصی به نام تام پین است که در قرن هجدهم از انگلستان به سرزمین فرصتها - آمریکا - مهاجرت می کند که آن موقع مستعمره ی انگلستان بوده و با وجود کم سوادی و زندگی پر از فقر و نکبت و شغل مضحکی چون شکم بند دوزی ( همان لباس زیر دوزی خودمان !) برای زنان که در سرزمین خودش داشته ولی با کمی تلاش در آمریکا به شغل و سطح در آمدی خوب می رسد و کم کم تبدیل به یک رهبر انقلابی می شود بر علیه انگلستان ! تام پین با وجود اینکه نام پر رنگی در میان رهبران انقلابیه دنیا ندارد ولی نقش بسزایی در روند آزادی آمریکا داشته است .

ولی آنچه که من را بیشتر مجذوب این کتاب کرده توصیف خیلی خوب و کامل آمریکای قرن هجده است و مقایسه اش با ایران خودمان در همان قرن و الان . من اطلاعات تاریخی و اجتماعی خاص تری ندارم ولی حاضرم قسم بخورم که مردم ما خیلی متمدن تر از آمریکاییها بوده اند . سرزمینی که داشتن بازار برده فروشی ( انسان فروشی ) یکی از محاسنش به حساب می آمده . بازاری که در آن دلم نمی خواهد بگویم برده که انسانها را اعم از زن و مرد و بچه لخت مادرزاد می کرده اند و وسط میدان می گذاشتند و بعد مزایده شروع می شده ... : این دختر که این وسط می بینید باکره است ... این مرد که این وسط است شلاق خور خوبی دارد ... خوب کار می کند ... این زن اندام و کپلهای سفتی دارد ... بچه ای که الان در شکم دارد از خودم است !! ...    فکر کنید این ها جملاتی بوده که فروشندگان برای تبلیغ و بالا بردن قیمت جنسشان !! می گفته اند .

غیر از این مورد وضیعت بی سوادی و فقر و فقدان بهداشت و ... خیلی مسائل دیگر که البته از خصایص مهاجرت است و به خوبی در این کتاب به آن اشاره شده . نمونه ی بسیار خوب و روشنش در فیلم Gangs of newyork به خوبی به تصویر کشیده شده . ( من عاشق این فیلم و بازیهای دنیل دی لوییز و دی کاپریو اش هستم ).

و در آخر سوالی که برایم همیشه وجود داشته و با خواندن این کتاب بیشتر شد این است که : چگونه یک قوم مهاجر و با فرهنگ های مختلف و با آن وضعیت اسفبار به چنین سرزمینی تبدیل شده که سالیان سال است که رویای اغلب مردم جهان است و سرزمین آزادی و فرصتها ...

[ ۱٩ آبان ۱۳۸٩ ] [ ۸:٥۸ ‎ق.ظ ] [ الی ]