معرفی رمان " هست یا نیست " سارا سالار

هست یا نیست/ساراسالار/نشر چرخ/ 9000تومان/چاپ دوم

با این رمان اوقات خوشی را خواهید گذراند ! رمانی که علاوه بر اینکه از جهت تکنیک رمان نویسی بکر و جذاب است از جهت درونمایه ای هم به موضوعی قریب پرداخته . تمی قریب در میان زنان امروز شهری .

رمان به این مساله می پردازد که : آیا دنیا جایی امن هست یا نیست ؟! البته از دیدگاه شخصیت زن داستان .

شخصیت زن داستان در سی و نه سالگی زندگی اش است . سنی بحرانی تر از سن بلوغ . چرا که بلوغ با امید و چشم اندازی وسیع رو به آینده همراه است ولی چهل سالگی اغلب بی هیچ چشمداشتی نسبت به آینده و خانوم سالار این تردید و بی هدفی و بی آیندگی را خوب درآورده .

زن داستان شوهری به اسم سینا دارد و پسری به اسم آبان . او سال ها پیش از شهر کوچک و بی رونق شان به مدد دانشجو شدن ( حتا رشته اش هم برایش مهم نبوده ) فرار کرده و سال هاست ساکن تهران است و حالا نمی داند با پسری که شروع به سرکشی کرده و شوهری که به نظر می اید او را در میان مشغله های فراوان کاری اش فراموش کرده و تردیدهای بی امانش چه کند ؟

از جهت تکنیکی نویسنده از شیوه ی جالبی استفاده کرده که علاوه بر اینکه قصه را خوب پیش می برد تعلیق خوبی هم ایجاد می کند . نویسنده با استفاده از دو روایت داستان را پیش می برد . یکی روایت اول شخص مفرد ( من راوی ) که روایت زندگی حال شخصیت است و دیگری راوی سوم شخص محدود به ذهن شخصیت که این جاها مربوط به روایت ده سال پیش شخصیت است . این نظرگاه چند پاراگراف در میان مدام عوض می شود که باعث گیراتر شدن خط قصه ی رمان می شود . قسمت جذاب رمان پایان بندی داستان بود که دقیقا مطابق با تصمیم گیری های یک زن ایرانی تمام عیار است ! هر چند که این پایان بندی به مذاق خیلی ها خوش نیامده ...

به هر حال خواندن این رمان ، درمان این شب های کابوس وارم بود به خاطرخواندن و دیدن اخبار مربوط به گروه داعش در عراق . این وحشی گری و خشونت خارج از تحمل من است و از همه بدتر حس نزدیکی شان به ایران و همه ی وعده هایی که این گروه خشن لعنتی برای دیدن جوانان و زنان ایرانی داده اند .

در ضمن خواندن این رمان را توصیه می کنم به نوجوانان تا بدانند آینده ی یک زن و زندگی واقعی اش این است نه اونیکه در رمان های خیال پرور و عشقی افراطی نوشته اند !

#هست یا نیست

#ساراسالار

 

 

/ 7 نظر / 85 بازدید
امیر

از توضیح خوبتون ممنون در اولین فرصت کتاب رو میخرم و از خوندنش لذت میبرم

شایان

با اینکه کلا ب نویسنده های ایرانی به دلیل بی مفهمویشون ! مشکل دارم اما سعی میکنم در اسرع وقت ! اینو بگیرم بخونم [لبخند]

راحله

سلام هر بار به وبلاګت سر می زنم یک کتاب نخونده به فهرستم اضافه می شود.الی جان عراق تقریبن به چندین ایالت تبدیل شده به همین خاطر دولت کنترل دقیقی روی ایالت هاش نداره وارتش هم که خیانت کرده به هر حال پیش روی داعش در عراق بی دلیل نیس انشالله این خبر ها در ایران نیست تو هم راحت بخواب[لبخند]

فرمولساز

انگار کامنت قبلیم نرسیده!

فرمولساز

فکر نمی کردم تهدید بی پشتوانه یک گروه شورشی نگرانت کنه. ایرانکه عراق نیست عراق زیر سالها نا امنی و جنگ داخلی دیگه فرسوده شده و بعید میدونم با تعداد کمشون همون شهری که گرفتند هم بتونند نگه دارند. در مورد کتاب چیز زیادی از داستان لو ندادی ولی مشخصه که داستان جذاب جلو رفته و حرفهای تازه برای گفتن داشته.

یاسمن

راستش چون می خوام راجع به این کتاب بنویسم این پست رو فعلا نمی خونم اما من هم این کتاب رو خیلی دوست داشتم .

امیر

سلام مجله "اندیشه پویا" توی شماره جدیدیش یه پرونده باز کرده راجع به "ملال" یکی از کسانی که راجع به این موضوع نوشته بود " سارا سالار" بود یاد وبلاگ شما افتادم نویسنده های دیگری هم بودند که من اسمشان را شنیده بودم و فکر کنم شما کامل بشناسیدشان مثل "فرشته احمدی ، بلقیس سلیمانی و.... که همه مطلب نوشته بودن در این پرونده