معرفی رمان " ویولا "

از خانوم نسرین قربانی قبلا رمان " نیمه ی ناتمام " را خوانده بودم ، " ویولا " جدیدترین رمان نسرین قربانی ست .

یک زمانی به غلط یا درست به اغلب رمان ها برچسب  " عامه پسند " می چسباندند ، نمی دانم این اصطلاح درست است یاغلط ولی معتقدم هر نوشته و رمانی برخاسته از شرایط و سطح سواد و فرهنگ همان دوره است ، یک زمانی ، در سال های بعد از جنگ ، ما ( خود من به عنوان یک نوجوان ) به خواندن هر رمانی راضی بودیم چون دنیایمان همان قدر بود ، چون با نویسندگان جهانی کمتر آشنایی داشتیم ، چون با تکنیک های نوشتن اشنا نبودیم و فقط دنبال قدرت بخشیدن به قوه ی تخیلمان بودیم در مورد هر چیزی و اغلب عشق های عجیب ! ولی حالا خوشحالم که می بینم رمان هایی منتشر می شوند برخاسته از دنیای فعال و پویای امروز . نویسنده ها اغلب می دانند که خواننده ها رشد کرده اند و اینکه اثرشان با آثار جهانی در همان سطح سنجیده می شوند . در این میان یکی دو ناشر این مهم را متوجه شده اند و در زمینه ی چاپ و ترجمه ی رمان های پرمخاطب ولی با نثر و تکنیک به روز فعالیت می کنند . انتشارات " آموت " و " برکه ی خورشید " از این دست هستند . اتفاقا دو رمان اخیر خانوم قربانی " نیمه ی ناتمام " و  " ویولا " به ترتیب از آموت و برکه ی خورشید هستند .

ویولا سرگذشت زنی ست به نام ویدا . این زن با روایت خودش یعنی اول شخص از یک روز صبح بارانی شروع به روایت می کند ، یک صبح تصمیم می گیرد که موهای چون کمندش را کوتاه کند ، موهایی که یک جورهایی شناسنامه ی سالیان ویدا ست . ویدا بر می آشوبد و همزمان و با پل های تداعی و پریشان گونه یاد تمام دوران زندگی اش را می کند ، درواقع تصاویر اتفاقات عجیبی که از سر گذرانده مدام جلوی چشمم است با اینکه حدود سی و چند سال از آن سال ها گذشته ( به اندازه ی زمان انقلاب ایران تا به حال ) . ویدا زخم خورده ی تقدیریست که آدم های زندگی اش برایش تدارک دیده اند : پدر و برادرش و شوهرش و معلم معنوی اش و پسر و دخترش و خواهر و شوهر خواهر و بازجویش . می بینید که اغلب شان مرد هستند ! ویدا آرام کناری نشسته و غیر از یکی دومورد انتخاب از سر لجبازی کار دیگری انجام نداده ! همانطور که اغلب زن های این نسل بودند .

خانوم نسرین قربانی تصویر ها و نثر بسیار خوبی برای این رمان تدارک دیده است ، با اینکه ما هنگام خواندن مدام به گذشته و حال برمی گردیم ولی رشته ی سرگذشت راوی از دستمان در نمی رود . ضمن اینکه اتفاقاتی که برای ویدا می افتد خیلی گره خورده به اتفاقاتی ست که در جامعه ی ما طی 4 دهه ی گذشته افتاده است . با خواندن این رمان می شود اتفاقات سیاسی و اجتماعی مربوط به انقلاب ایران را بهتر و بیشتر درک کرد .

ویدا آنقدر از تقدیر و انتخاب های خود فراری است که حتا اسمش را عوض می کند . شاید ویولا !

ویولا/ نسرین قربانی/برکه ی خورشید/14000 تومان

/ 8 نظر / 132 بازدید
سوده

سلام وبلاگ پرمحتوایی داری پیشنهاد میکنم وبلاگتو توی سایت ما ثبت کنی تا بقیه هم بتونن بهت سر بزنن. www.linc.ir

امیر

چه طرح جلد ساده ای حتما" معنی خاصی داره

شیرین

باید جالب باشه کتابش. حالا بماند که من آنقدر از دست آدم های منفعل حرص می خورم که احتمالا کتاب را ریز ریز می کنم اگر دستم می افتاد! شاید هم می رفتم سراغ نویسنده اش [چشمک] اسم خانم نسرین قربانی برایم آشناست. فیلم ساز هم هست؟

مهدی(ک)

استاد معرفی کتابای گرون قیمت هستید شما! لطف فرمودین. تشکر

بهاره

سلام الی جون، ممنون از معرفی [گل] عزیزم از کارهای خانم حمزه لو پرسیده بودی، راستش تکین اغلب به موضاعت اجتماعی میپردازه در قالب داستان های عامه پسند، یک بار به موضوع خونواده های متعصب که از روی جهل برای فرزندانشان تصمیم میگیرند، یک بار به موضوع زنانی که تجاوز میشود بهشون و زندگیشان بعد از این اتفاق و خلاصه موضوعاتی اینچنینی، من از بین کتابهاش نوبت عاشقی، یک روز دلگیر ابری و از این همه جا رو بیشتر دوست داشتم و البته کتاب آن سوی آینه هم قشنگه[لبخند]

حورا

نشر آموت که توی این زمینه فوق العاده است. برکه خورشید هم همینطور

حورا

مدیر نشر برکه خورشید، تکین حمزه لو نویسنده بوده، من کتابهای خوبی را از این خانم خوندم. البته عامه پسند می نوشت، ولی موضوعات جالبی داشت.

فرمول ساز

چه بامزه من با ویدا همذات پنداری کردم چون موهای من هم خیلی بلنده و به سرم زده حسابی کوتاهشون کنم البته خواهرم میگه حیفه و خودم هم دو دل هستم ولی تغییر بزرگی می خوام! اطرافیان من هم قبلا تا دلت بخواد نظرشان را تحمیل کرده اند و من تازه چند ساله یاد گرفتم مستقل بمونم و خودم باشم چون لجبازی هم باز نشانگر تاثیر قوی دیگران روی انتخابهای آدمه و چه موافقشون عمل کنی و چه به شدت مخالفشون عمل کنی به این معنیه که خودت نیستی!