چرا باید کتاب خواند ؟

شاید از این به بعد پست هایی با این عنوان بذارم . از بس پیرامونم غلط غولوط های وحشتناک میبینم . به خدا من هیچ ادعایی ندارم ولی دلم میسوزه وقتی می بینم برخی چه سوتی هایی می دند و آدم نمی دونه بخنده و یا تاسف بخوره .

یکی از بستگان دورمان که از قضا خانوم هم هست چند هفته پیش از سفر حج برگشته و طبق سنت پیامبر ! غیر از زیارت و اینا به تجارت هم مشغول بوده در این ایام. این خانوم توی یک جمع بیست نفری اعم از زن و مرد نشسته بود و با صدای بسیار بسیار رسا از خاطرات حجش می گفت . چند تا شال بسیار زیبا از آنجا سوغات آورده بود . یکی ازش پرسید : حاج خانوم این شالها رو اونجا چند خریدی ؟ حاج خانوم همچنان با همان صدای رسا گفت : ده ریال . اونجا این شالها رو زنای عرب خیلی سیاهپوست می فروختند ، داد می زدند : حشری ! حشری ! حشری ! و ما هم می فهمیدیم که منظورش ده ریاله ....!!!

 

همچنین یکی دیگه از بستگان و اینبار از بستگان نزدیک و ایضا خانوم داشت از بیماری و سکته ی یه خانوم دیگه می گفت که : آره ، سکته مغزی کرده و بدنش بی حس شده و بچه هاش مدام درگیرش شدن و حالا براش " بیلچه " خریدن تا راحت ببرنش اینور و اونور . البته منظور ایشون " ویلچر " بوده !!!

/ 16 نظر / 27 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فرزان

[نیشخند] سوتی اولی __ درود..

شایان

کتاب نخوانده ایم که فرهنگمان مرده! شرمنده ام که سر نمیزنم البته!!! ممنون....

مح مسو

... ای اشتباهات لفظی که خیلی مشترک است...غالبا هم گریبان گیر افراد مسن تری ست که به علت کم شنوایی و یا مشکلات مربط ب آن اشتباهاتی از این دست را رقم میزنند...البته سهم مطالعه ی کم هم بی تاثیر نیست.

بهاره

الی این موضوع دقیقا دغدغه منم هست... نمیدونم چرا لجم میگیره وقتی یکی یک کلمه ای رو غلط بگه حتی نمیتونم جلو خودمو بگیرم و بلافاصله به طرف درستشو میگم و تا مطمئن نشدم که درستشو یاد گرفته ولش نمیکنم... یکی از آشناهای منم به تراول (چک) میگه: تراور! اون یکی به آدامس میگه آدانس! از هیچی هم بیشتر از کلمات همساده و قلف بدم نمیاد! یعنی یکی که اینا رو میگه ها من احساس چندش بهم دست میده.

پرشکوه

عجب گندی زدند این خانومهای فامیل.[لبخند]

پستسارائیسم

(صدای برخورد دست به پیشانی) البته انسان از سوتی دادن مبری نیست...با این حال میتونه در حد چشمگیری از کیفیت و کمیت این اشتباهات بکاهد...یک راهش هم همین مطالعه و البته دیدن فیلمهای درست و حسابی و یا شرکت در بحثهای آدمهای درست و حسابی و ...

راحله فیروز

عزیزم واقعا بدون شرح بود... نمیدونم اینطور گویش چطوری میره تو مخ یکی که دیگه بیرون هم نمیاد... اما من امتحان کردم.. .هیچ راه حلی نداره... هی سعی میکنی حواس طرف مقابلو پرت کنی و یه چیز دیگه بکنی تو مغزش ... بعد چند ساعت دوباره......... بعد فکر می کنی که نمیشه ... نمیشه که نمیشه ... پس بی خیال

لیلا

[نیشخند]ادم میمونه بخند یا گریه کنه

مستانه

مامان یکی از شاگردای من (یه دختر 15 ساله) می گفت دختر من این هفته همه اش کلاس داره اما از هفته ی دیگه اوپنه هر وقت بخواهید بذارید مشکلی نیست !!! منظورش از اوپن "free " بود!