معرفی کتاب " خدمتکار و پروفسور "

خدمتکار و پروفسور / یوکو اگاوا / ترجمه کیهان بهمنی / نشر آموت / چاپ سوم / 12000 تومان

ما پروفسور صدایش می کردیم . او هم پسرم را جذر صدا می کردچون می گفت بالای سر تخت و صاف پسرم او را یاد علامت رادیکال می اندازد. پروفسور در حالی که موهای پسرم را پریشان می کرد ، گفت : مغز خوبی تو کله ی این پسر هست .جذر هم که برای در امان ماندن از اذیت های دوستانش کلاه می گذاشت ، با اوقات تلخی شانه بالا انداخت .

" با همین علامت کوچک توانستیم بی نهایت عدد بشناسیم . حتی عددهایی که قابل مشاهده نیستند " و با انگشت روی سطح خاک گرفته ی میزش یک رادیکال کشید...

رمان با این جملات شروع می شود . داستان از زبان یک زن خدمتکار جوان شروع می شود که برای کار از طرف یک آژانس به خانه ای فرستاده می شود . خانه ای که در واقع یک کلبه در یک باغ است و قبلا نه خدمتکار از کار کردن در آن سرباز زده اند و راوی دهمین خدمتکار است . در کلبه یک پروفسور ریاضیات زندگی می کند که در سال 1975 در اثر یک تصادف حافظه اش را از دست داده و حالا ذهن اش قادر است وقایع را به مدت 80 دقیقه را به خاطر بیاورد ، یعنی بعد از 80 دقیق دوباره همه آدم ها و اتفاقات دور و بر را فراموش می کند . ( زمان روایت رمان سال 1992 است ) پروفسور طبق عادت مجبور شده که وقایع مهم اطرافش را در تکه هایی از کاغذ بنویسد و به لباسش وصل کند . تنها راه اتصال پروفسور با دنیای اطراف اعداد هستند . او به محض دیدن خدمتکار می پرسد : شماره کفش شما چند است ؟ " و به این طریق برای هر شماره ای یک منطق زیاضی به زبان ساده و قابل فهم می سازد طوری که حتا زن خدمتکار که تحصیلات بالایی ندارد به سادگی آن فرمول ها و روابط را می فهمد و حتا علاقمند به ریاضیات و اعداد هم می شود . ولی مشکل و فاجعه این جاست که بعد از 80 دقیقه پروفسور دوباره می پرسد : شماره ی کفش شما چند است ؟!

رمان برای کسانی که رشته ای در ریاضیات خوانده اند و دیپلمه های ریاضی بسیار بسیار جذاب می تواند باشد . حتا برای کسی که چیز زیادی از اعداد و روابطشان با هم نمی داند هم جذاب است چرا که بعضی جاها شما ناخودآگاه دلتان می خواهد داستان را رها کنید و مدتی با اعداد کلنجار بروید تا شاید رابطه ای بین شان پیدا کنید .

شاید برخی جاهای رمان به نظر کند بیاید که البته این کندی در خدمت روایت کند و بی اتفاق یک پروفسور با حافظه ای آسیب دیده است که البته از کشش رمان چیزی کم نکرده است .

از نکات جالب رمان این است که با اینکه مکان رمان در ژاپن است ولی نویسنده با گذاشتن یک اسم کلی برای شخصیت ها فضای داستان رمان را جهانی کرده : جذر ، پروفسور ، خدمتکار ، بانوی سالخورده ...

از روی این رمان فیلمی هم ساخته شده که خودم به شخصه از دیدن عکس های فیلم به وجد آمدم چرا که با تصویر ذهنی ام منطبق بود .

#خدمتکاروپروفسور

#نشرآموت

/ 8 نظر / 263 بازدید
علـــی

سلام. در اولين نگاه، عنوان وبلاگ شما رو که خواندم، دقيقن فيلم «پروفسور و معادله محبوبش» برام تداعی شد، کمی پايين‌تر عکس جلد کتاب رو ديدم و نام ژاپنی‌ نويسنده‌اش و اين، موضوع رو جالب‌تر کرد. و کمی بعد با عکس پايانی و خواندن متن شما ديدم در واقع هر دو يکی هستند. اين فيلم برام يکی از بهترين‌ها است. ممنون بابت اين مطلب و معرفی کتاب.

علـــی

بله،متوجه هستم. من هم فيلم رو ديدم اما کتاب رو نخواندم. منظورم از يکی بودن‌شون اينه که اولش نمی‌دونستم کتابی که معرفی کرديد در واقع همان رمانيه که فيلم از روش ساخته شده و فکر می‌کردم همينطوری با ديدن عنوان وبلاگ و عکس جلد کتاب ياد اون فيلم افتادم. اميدوارم فيلم رو پيدا و تماشا کنيد. من فيلمش رو خيلی دوست دارم، بويژه که فضای فيلم، حاوی همان رنگ و بویيه که از سينمای ژاپن انتظار می‌ره.

فرمولساز

حس خوبی داره این داستان. فیلمشم باید جالب باشه چون قبلا هم از تقابل شخصیتهای متضاد فیلمهای خوبی ساخته شده مثل بانوی زیبای من، آوای موسیقی یا بوی خوش زن تقریبا همچین داستانی داشتند.

فرمولساز

عجیبه من با پرشین بلاگ خیلی مشکل دارم هر بار با سه تا براوزر باید بازش کنم ببینم کامنت کدومش میره الان پنج شش بار امتحان کردم نرفت امیدوارم الان بیاد!!! الی جان نوشتار فروید خیلی سنگینه یونگ هم که بدتر از اونه به نظر من برای شناختن نظریه و آراشون اگه یکی از کتابهای نظریه های شخصیت (مثل نظریه های شخصیت شولتز) را از جایی امانت بگیری برای هر نظریه پردازی فصل جداگانه ای داره و کل محتوای نظریه و سیر تکاملی اش را از کل کتابهاشون در سی- چهل صفحه جمع کرده که روانتر و منسجمتره. ولی باز اگه کتاب جداگانه ای بخواهی " 5 گفتار درباره روانکاوی" از فروید را میتونم پیشنهاد کنم و کتاب "نمادهاي اسطوره اي و روانشناسي زنان و مردان" که دو کتاب متفاوته از شينودا بولن و در مورد کهن الگوهای (معصوم و یتیم و ..) هم کتاب "زندگی برازنده من" از کارول پیرسون که هر دو یونگین های معروفی هستند.

افسانه

ياد فيلم ممنتو افتادم... مردي كه حافظه اش كمتر از 120 ثانيه دوام مي ياره و مجبور شده خيلي چيزها رو رو بدنش خال كوبي كنه! ژانر این فیلم تریلر روانشناسانه نئو نوآره و محصول سال 2000 آمريكا و انگلستانه... اگه اين كتاب رو دوست داشتي حتما اين فيلم رو هم ببين

نیره

فیلمش رو نصفه نیمه دیدم. جالبه.

میله بدون پرچم

سلام این کتاب را برای خودم خریدم اما خب پیش اومد و هدیه دادمش به خاله بچه ها[لبخند] حالا منتظرم ببینم بعدامتحانات پایان ترمش می خونه یا نه ... [نیشخند]

راحله

سلام این خوب بود دوست دارم بخونم کاش این کتابها رابا پیک میتونستیم. بخریم این خریدوفروش سخته بخصوص برای من